Welke huisarts in Enschede heeft plek voor mijn hulpbehoevende en steeds eenzamer wordende vader van 89, zodat hij in een verzorgingshuis kan wonen? De noodkreet van Rolf Oldejans uit Enschede op sociale media heeft geleid tot een lawine aan reacties.
Anja Kruise | Tubantia
Zo lang de in Assen wonende bejaarde vader van Rolf Oldejans geen huisarts in Enschede heeft, kan hij niet verhuizen naar een verzorgingshuis in Enschede waar al zijn kinderen wonen. De indicatie heeft hij. Maar aan de voorwaarde van een verzorgingshuis dat zijn vader een huisarts moet hebben, kan Oldejans tot zijn grote frustratie niet voldoen. Alle praktijken die we hebben benaderd zitten bomvol. Er is gewoon nergens plek.
Steeds meer in een isolement
En dus moet Oldejans senior noodgedwongen in Assen blijven wonen, helemaal alleen sinds zijn vriendin een jaar geleden overleed. Onderwijl gaat zijn fysieke gesteldheid hard achteruit. Vader Oldejans heeft last van evenwichtsstoornissen en epilepsie. Bovendien is hij vrijwel doof. Dat is misschien wel het grootste probleem , legt zijn zoon uit. Hij komt steeds meer in een isolement te zitten omdat hij door zijn gehoorprobleem geen nieuwe contacten kan maken.
Hoewel vader Oldejans thuis de nodige hulp krijgt, is verhuizen naar een verzorgingshuis in Enschede de beste oplossing. Dat ziet hij volgens zijn zoon zelf nu ook in. Maar dat kan dus niet omdat de huisartsenpraktijken vol zitten. Een huisarts buiten Enschede voldoet ook niet aan de voorwaarden van een verzorgingshuis. De arts moet namelijk binnen het postcodegebied van het verzorgingshuis zitten.
Overdonderd door wat er los komt
Uit pure wanhoop plaatste Rolf Oldejans, met goedvinden van zijn vader, vrijdagavond een oproep op sociale media. De reacties zijn overweldigend, zegt hij. Ik heb er best tegenop gezien om hiermee naar buiten te treden, maar ik zag geen andere uitweg meer, ik kom er niet meer uit. Ik moest iets doen. Ik ben overdonderd maar ook blij door wat er door zo'n actie nu ineens los komt.
Ondanks de vele praktische tips die blijven binnenstromen, is een oplossing nog niet gevonden. Maar er is in ieder geval een huisarts die heeft beloofd om al zijn collega's te benaderen met de vraag of zij misschien toch nog enige ruimte hebben. Ik hoop dat er volgende week een oplossing is.
Het is een acuut probleem
Oldejans benadrukt dat de situatie van zijn vader niet uniek zal zijn. Er zijn ongetwijfeld veel meer mensen die door het grote huisartsentekort hetzelfde probleem hebben. Het is een acuut probleem, dat zo snel mogelijk op de agenda moet worden gezet en waar zo snel mogelijk iets aan moet worden gedaan. Daar wil ik graag mijn steentje aan bijdragen.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: familie Oldejans