Het eredivisieproof maken van FC Twente ging in de voorbije zomer niet zonder slag of stoot. Technisch directeur Ted van Leeuwen moest tot zijn frustratie de markt op met een nagenoeg lege beurs, maar na een paar noodkreten kwam er met de hulp van geldschieters een spelersfonds.
Een vetpot werd het nooit, een transfersom betalen was uit den boze, al druppelde er wel wat geld binnen na transfers van ex-spelers her en der in Europa. Het was passen en meten, ouderwets pleisters plakken, en snel handelen toen de enige linksback José Matos al na twee duels zwaar geblesseerd raakte. FC Twente haalde uiteindelijk tien nieuwe spelers en zag er liefst zestien vertrekken.
Hoe kijk je terug op de transferperiode?
Ted van Leeuwen: Het was vooral de laatste dag druk en hectisch. In een keer begon het te lopen. Een aantal jongens kon weg (Boere, Van der Heyden, Van der Lely en Laukart, red.) en dat verschaft ons weer iets meer ruimte op de begroting. Het jammerlijke alleen is dat het allemaal op de laatste dag gebeurde, waardoor we zelf niet meer konden reageren. Daarvoor was het inmiddels te laat geworden, los van de vraag of de opties die er lagen interessant genoeg waren. Het verplaatst zich nu richting winterstop, dan zouden we nog wat kunnen doen. Of je komt in de categorie van werkloze spelers terecht, maar of je dat nou moet willen... We hebben nu op het eind alleen Joël Latibeaudiere (huurling van Manchester City, red.) gehaald. Maar de komst van een verdediger zat al wat langer in de pijplijn. Die moesten we hebben gezien de beperkte aantallen achterin.
Maar ben je tevreden met het eindresultaat?
Het blijft allemaal dun, heel erg dun. We hebben leuke spelers kunnen halen, maar voor de breedte is het te weinig. De selectie staat uit het lood, vind ik. Zo hebben we nog steeds een beperkt aantal verdedigers. Op rechts voorin hebben we met Aitor ook maar één speler, al zouden we nog kunnen oplossen door iets anders te gaan spelen mocht hij wegvallen.
Aan de andere kant ben ik wel tevreden hoe het nu gaat. Ik vind dat we goed voetbal spelen en dat is de verdienste van de technische staf. Het is heel moeilijk om dit systeem van voetballen er in te krijgen. Op deze manier word je iets minder afhankelijk van individuele spelers. Alleen heeft elke club - ook Ajax en PSV - iemand nodig die een elftal door de dooie momenten heenschiet. Vorig jaar waren Aitor en Drommel dat, op dit moment is dat alleen Joël (Drommel, red.) en Harris (Vuckic, red.) als hij zo doorgaat. Maar dat weten we pas aan het eind van het seizoen.
Proef ik hier toch gemengde gevoelens?
Gemengde gevoelens is een beetje te negatief. Gezien het geld dat we hebben - of beter gezegd het geld dat we niet hebben - is het aardig geslaagd.
Aan het begin van de voorbereiding heb je nog een keer de noodklok geluid, omdat je vond dat er mensen binnen de club wakker moesten worden.
Deze zomer was nog erger dan de zomer in de eerste divisie. Omdat er opeens met budgetten werden geschoven, waardoor er minder te besteden was dan vorig seizoen. Gelukkig hebben we door de komst van het spelersfonds wat meer armslag gekregen.
Is deze selectie in jouw ogen goed genoeg om in de eredivisie te blijven?
Deze selectie is goed genoeg om de winter te halen...En dan zien we verder. De echte klap kan Twente pas slaan in de zomer. Dan stroomt de selectie redelijk leeg en kun je gaan bouwen. We zijn daar al mee bezig om dat voor te bereiden. Het voetbal van onze trainer vereist specifieke types en daar gaan we naar op zoek. Dat houd ik nu al in de gaten. En ondertussen moeten we in de eredivisie blijven, attractief spelen en spelers ontwikkelen.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Lars Smook