Slachtoffers van grote ongelukken worden wel opgevangen binnen het traumacentrum. Daar is ook ruimte voor op de intensive care. Maar als patiënten stabiel zijn en vervoerd kunnen worden, zullen zij vermoedelijk naar een ander ziekenhuis worden overgebracht. Onduidelijk is op dit moment welke. Ook de ziekenhuizen in de regio hebben weinig bedden vrij.
Geen beddenDe opnameruimte in het MST wordt van uur tot uur bekeken. De gewone poliklinische behandelingen gaan gewoon door. Maar er zijn geen bedden meer op de verpleegafdelingen om nieuwe patiënten op te nemen. Hoeveel geplande opnames er daardoor worden afgezegd is nog onduidelijk. Een woordvoerder van het MST had daarover nog geen concrete informatie. We gaan dat heel selectief en zorgvuldig doen. De huisartsen in de regio zijn geïnformeerd.
Patiënten kunnen niet wegVolgens het MST is er sprake van een gebrek aan doorstroming van patiënten, met name naar andere instellingen als verzorg- en verpleeghuizen. Het is een complex probleem, dat momenteel landelijk speelt. Het betekent dat er momenteel patiënten in het ziekenhuis liggen, die eigenlijk niet meer hoeven te blijven, maar niet terug naar huis kunnen. Maar in een verpleeg- of verzorgingshuis is momenteel ook nog geen plek. Volgens de woordvoerder is dat de belangrijkste reden voor de opnamestop. Maar hoeveel patiënten op dit moment onnodig een ziekenhuisbed in gebruik houden kon hij nog niet zeggen.
Niet te kleinBij de nieuwbouw van het MST is het aantal bedden behoorlijk teruggebracht. Volgens het MST is dat echter niet de oorzaak; het ziekenhuis is niet te klein gebouwd. Mensen kunnen na veel ingrepen veel sneller naar huis. Een ziekenhuis is er ook niet om bij te komen. Het probleem zit hem in de doorstroming naar instellingen. Dat is het dilemma waar we nu voor staan.
Radio
1Twente sprak woordvoerder Erwin Iping op de radio over het probleem. Beluister het fragment hieronder.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Lars Smook