Verkeer
Stuur appje
Zoek
Nieuws
Enschede

Stichting Present en Resto VanHarte in Enschede zijn proeftuinen

383688 Schermafbeelding 2018 11 30 om 084013

Stichting Present en Resto VanHarte zijn in Enschede proeftuinen voor maatschappelijke diensttijd. Iets bijdragen aan samenleving is ook een verrijking voor jongeren zelf.

In Enschede haken twee organisaties in op de door het CDA en CU zo gewenste maatschappelijke diensttijd. In het regeerakkoord is 25 miljoen euro uitgetrokken voor landelijke proeftuinen om jongeren in staat te stellen een bijdrage te leveren aan onze samenleving . De stichting Present biedt daarom vier werkplekken aan om kansarme Enschedeërs op verschillende manieren te helpen. En Resto VanHarte wil vijftien jongeren de kans geven kennis en ervaring op te doen als sociaal ondernemer. Bijvoorbeeld bij het opzetten van een ontmoetingscentrum en buurtrestaurant voor leeftijdsgenoten.

Landelijke jongerenorganisaties toonden zich eerder sceptisch over de invoering van maatschappelijke diensttijd, ook al gebeurt het op vrijwillige basis. Scholierenorganisatie LAKS noemde het een heel raar plan en stelde dat al meer dan de helft van de jongeren zich inzet als vrijwilliger. De Jongeren Organisatie Beroepsonderwijs (JOB) vreest voor verdringing van de stagemarkt.

Kritische geluiden
Voorzitter Jan Joosten van stichting Present kent de kritische geluiden. We werken sowieso niet met stagiaires. Ook als dat wel zo was, zou je niet van verdringing kunnen spreken, omdat het slechts gaat om 12 uur per week. Maar het werk bij ons valt wel te vergelijken met het werk van stagiaires.

Coördinator Leonie Verloop van Present ziet een wezenlijk verschil met stages bij bedrijven. Het werk bij ons doe je niet alleen voor jezelf maar ook voor anderen. Je helpt anderen die in de verdrukking zitten. Dat geeft voldoening. Je ontdekt bovendien een kant van de maatschappij waar je anders niet zo snel mee in aanraking komt. Ik weet zeker dat het je ogen opent en die ervaring je eigen leven verrijkt.

Landelijk netwerk
Present Enschede maakt deel uit van het landelijke netwerk van tachtig plaatselijke stichtingen dat zich met overwegend vrijwilligers inzet op het gebied van armoedebestrijding en maatschappelijke hulpverlening. In Enschede wordt gewerkt met zo n 750 vrijwilligers die onder andere klussen verrichten in woningen van mensen die door ziekte en beperkte financiën in de problemen zijn gekomen.

Cursussen
Vier jongeren in de leeftijd van 18 tot 30 jaar kunnen in het kader van maatschappelijke diensttijd deelnemen aan de hulpprojecten in Enschede en krijgen daarnaast cursussen, zoals leiding geven, aangeboden. Zo kunnen deze jongeren zich verder ontwikkelen. Het is ook een opstap voor werkervaring in het bedrijfsleven , aldus Joosten. Ze krijgen een vergoeding van 150 euro per maand. Meer mag niet van de Belastingdienst.

Resto VanHarte haakt met het jongerenproject Let s get social in op maatschappelijke diensttijd. Net als in Groningen, Zwolle en Rotterdam gaan vanaf volgend voorjaar in Enschede vijftien jongeren van 18 tot 27 jaar aan de slag met het opzetten van een ontmoetingscentrum, inclusief maaltijdenservice, voor (kwetsbare) leeftijdsgenoten.

Sociaal ondernemen
Ze krijgen een training sociaal ondernemen, waarbij de praktijkopdracht is een Resto VanHarte voor jongeren te openen , aldus coördinator Liselotte Hogewind van Resto VanHarte, dat op verschillende manieren poogt het sociaal isolement van mensen te doorbreken. Dat gebeurt in Enschede onder andere met buurtrestaurants waar mensen tegen een kleine vergoeding kunnen eten.

Zo n plek willen we ook specifiek voor jongeren creëren , aldus Hogewind. Behalve het aanbieden van maaltijden kunnen daar ook andere activiteiten worden aangeboden. De invulling laten we volledig over aan de jongeren die deelnemen aan het project maatschappelijke diensttijd.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Frans Nikkels
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.