“We zien dat het Twents weer hip wordt. De Twentse sproak is helemaal van deze tijd”, vertelt Joost Klieverik, Twentse Taalambassadeur, in de ochtendshow van Twente FM. Hij is een van de organisatoren van het congres ‘Twentse sproak in ’t Oonderwies’, dat donderdagmiddag 27 februari gehouden wordt. Het congres is gratis toegankelijk.
“We willen de Twentse sproak borgen voor de toekomst, zodat ook de volgende generatie echt goed plat kan gaan praten. Vandaar dat we dit congres houden, met name ook voor de mensen in het onderwijs en voor cultuurambtenaren, zodat ze handvaten krijgen om het Twents te kunnen gebruiken in het onderwijs.”
Het Twents valt onder de Nedersaksische taal. “Met ons plat zijn we heel ver in Duitsland nog verstaanbaar. Maar het is niet alleen de taal die we willen borgen, maar ook de cultuur die daarbij hoort”, benadrukt Klieverik.
Het congres is niet alleen bedoeld voor leerkrachten, onderwijsambtenaren en cultuurambtenaren, maar ook voor pabostudenten, en studenten die een zorgopleiding volgen. “We zien het Twents veel terugkomen in de zorg; ook zorgdocenten zijn van harte uitgenodigd.” Dat welkom geldt ook voor onderwijsinstellingen en streektaal- en cultuurorganisaties.
Klieverink: “We hebben een interactief programma met een aantal workshops en interessante sprekers. We sluiten af met een hapje en een drankje.”
Het congres wordt gehouden op donderdag 27 februari, van 14.00 tot 18.00 uur, bij 1Twente, Lonnekerspoorlaan 114a, Enschede. Gratis bij te wonen. Aanmelden kan via de website: https://www.twentsvooriedereen.nl/agenda/5053084/congres-twentse-sproak-in-t-oonderwies