Medio jaren negentig verzorgde een projectkoor bestaande uit leerlingen van drie grote Twentse muziekscholen een optreden tijdens het Europees Jeugd Muziekfestival in Boedapest. Dat smaakte naar meer en zo werd het Twents Jeugd Symfonieorkest geboren. Op 22 maart viert het orkest z'n dertigjarig bestaan met een Jubileum Promsconcert in het Enschedese Muziekcentrum. En dat is om meerdere redenen best bijzonder.
Dat is de kortst mogelijke versie van dit succesverhaal. Orkestmanager Jildou van Felius en orkestlid Loes Alferink gooiden er in een gesprek bij 1Twente Vandaag nog wat jus overheen. De 18-jarige tromboniste gevraagd naar de kracht van het orkest in twee woorden: "Het is gezellig én uitdagend! Je leert veel nieuwe stukken en veel blazers zoals ik hebben voor ze tot het TJSO toetraden nog nooit met strijkers gespeeld. Dat is allemaal uitdagend. Maar bovenal heel gezellig!"
De oud-Hengelose Jildou van Felius (20) is een van de orkestmanagers: "We zijn met z'n drieën en alle drie zijn we oud-orkestlid." Ze kennen als geen ander het spreekwoordelijke klappen van de zweep: "We hebben hart voor de zaak en weten wat goed is voor de leerlingen en voor het orkest als geheel. Omdat het orkest al dertig jaar bestaat, ligt er een perfect draaiboek voor alles. Wij hoeven als managers zelden bij te sturen."
Wat niet wil zeggen dat er niet elk seizoen opnieuw veel moet gebeuren. Jildou en haar collega's Emma Finkers en Melanie Blume zijn samen met zakelijk leider Rob van Nus verantwoordelijk voor onder meer de contacten met de leden en de ouders (het gaat om musici tussen de 12 en de 21 jaar), voor het organiseren van de concerten (zo'n 10 tot 15 per jaar), het bijhouden van website en sociale media en het desgewenst inhuren van extra musici.
"We doen heel veel samen met anderen. Niet alleen met gerenommeerde solisten, zoals op 22 maart sopraan Karin Hertsenberg, pianist en oud-orkestlid Evander Eijsink en Herman Finkers, maar ook met het 120 leerlingen tellende Bovenbouwkoor van het Twickel College. Op die school hebben ze veel aandacht voor cultuur."
"We verzorgen al een paar jaar samen een kerstvoorstelling en hebben enkele jaren geleden samen een ABBA-musical in een nieuw jasje gegoten. Wat zeker meespeelt bij die samenwerking is dat onze artistiek leider en dirigent Carl Wittrock lesgeeft op Twickel. Hij heeft ook geregeld dat we zondag de hele dag kunnen repeteren op school."
Het orkest begon midden jaren negentig als gezamenlijk projectorkest van de muziekscholen in Hengelo, Enschede en Almelo. Een succesvol optreden tijdens het Europees Jeugd Muziekfestival leidde tot de oprichting van het TJSO, dat sinds 2008 een zelfstandige stichting is. De 65 orkestleden wonen in de wijde regio en repeteren wekelijks in de Waterstaatskerk Hengelo.
De in Hengelo geboren en getogen Jildou van Felius, die in Groningen geschiedenis studeert, speelde jaren in het Twents Jeugd Symfonieorkest (TJSO). Tegenwoordig zit ze in verschillende studentenorkesten: "Maar nog altijd kom ik tijdens concerten met m'n eigen orkesten oud-TJSO-leden tegen. Die zijn net als ik over het hele land uitgewaaierd. De binding blijft altijd bestaan, ook omdat er voor de leden leuke dingen buiten het orkest om worden georganiseerd, zoals uitjes naar de ijsbaan en gezellige etentjes."
Lees verder onder de afbeelding.
Loes Alferink is als lid van de orkestcommissie verantwoordelijk voor die uitjes: "We zijn de stem van de leden. Serieuze zaken koppelen we terug naar het management, maar we organiseren inderdaad ook de leuke dingen. Studieweekenden, repetitiedagen en het jaarlijkse uitje naar IJsbaan Twente."
Dat het TJSO al die jaren overeind is gebleven, vindt Van Felius best bijzonder: "Een orkest optuigen voor iets eenmaligs is nog wel te doen, omdat de musici daarna weer hun eigen gang kunnen gaan. Het is echter heel moeilijk om mensen blijvend te binden. De muziekscholen van Hengelo, Enschede en Almelo zagen gelukkig de potentie van het orkest en hebben zich vanaf het begin sterk gemaakt om het TJSO overeind te houden. Bijzonder knap dat dat gelukt is."
Tijdens het Jubileum Promsconcert komt zowel klassieke muziek (Franz von Suppé, Sergei Rachmaninoff) voorbij als jazz, pop, rock en filmmuziek (Frank Sinatra, Hans Zimmer, Rob de Nijs en Bon Jovi). Als ambassadeur van de Twentse taal verzorgt Herman Finkers twee keer een bijdrage. Verder doen mee: vocalisten Mirjam Zwierink en Ramon Freriksen en het Twents Sessie Collectief, een combo bestaande uit Peter Weissink (drums), Jens van Berkum (basgitaar), Jacco Dennebos (keyboards) en Peter Schilmöller (gitaar). Aanvang: 20.00 uur. Kaarten via: wilminktheater.nl
Hieronder een compilatie van het jubileumconcert van het TJSO in 2015.