Bibliotheek Twente is maandag onderscheiden vanwege de manier waarop ze mensen helpen met het bijspijkeren van hun basisvaardigheden. Als je als volwassene in Nederland de taal wilt leren, goed wilt leren rekenen of digitaal vaardig wilt worden, kun je niet om de bibliotheken in met name Hengelo, Oldenzaal en Goor heen. Moet je natuurlijk wel het geluk hebben dat je daar woont.
Patricia van Berkum heeft dat geluk. Deze Hengelose leerde dankzij het in haar woonplaats aangeboden platform Oefenen.nl rekenen en lezen: “Dankzij die lessen heb ik nu meer zelfvertrouwen en kan ik beter rekenen en lezen.” Haar gevraagd of ze er ook plezier in heeft, antwoordt ze resoluut: "Natuurlijk, dat moet wel. Anders blijf je niet doorgaan." En doorgaan, dat deed ze: ze haalde maar liefst 230.000 punten. De bieb behaalde in totaal 10.254.853 punten
De prijs werd maandag uitgereikt door Rashid Azimullah, directeur van Stichting Expertisecentrum Oefenen.nl: "Jullie mogen trots zijn, want deze bibliotheek activeert heel veel deelnemers om hun basisvaardigheden te verbeteren. Deze award mag gezien worden als een positieve opsteker voor een mooie aanpak, die ook andere bibliotheken kan inspireren.”
Tegen de in Ghana geboren Abdul Mumin Abdou (23), die met 250.000 punten de hoogste score van alle Hengelose deelnemers haalde, zei de directeur van Oefenen.nl: "Jij bent hiermee een voorbeeld geworden voor al die mensen die de taal willen leren. Je hebt ze geïnspireerd." Abdul weet niet wat hij met al die mooie woorden moet en knikt beleefd. Even later vertelt hij tegen 1Twente: "Ik woon nog maar 9 maanden in Nederland. Ben in m'n eentje het geweld in Ghana ontvlucht en hoop hier een toekomst op te bouwen."
Zijn ouders leven niet meer, familie woont verspreid over de hele wereld en hij woont moederziel alleen in Hengelo: "Ik woon nu bij Humanitas Onder Dak en wil aan het ROC van Twente de opleiding tot automonteur volgen. Daarom heb ik zoveel geoefend via Oefenen.nl."
Via Oefenen.nl kunnen mensen zichzelf zonder hulp van anderen bijspijkeren. De meerwaarde van het Oefenplein in de vestigingen van Bibliotheek Twente in Hengelo, Oldenzaal en Goor is echter evident, vertelt kartrekker Helmie van den Brink: "Mensen die willen werken aan hun basisvaardigheden kunnen bij ons op het Oefenplein terecht. Daar krijgen ze een account en aan de hand van een begeleider zetten ze de eerste stappen op dat platform. Vervolgens kunnen ze in de bieb, maar ook thuis, verder werken."
Dankzij het Oefenplein scoren de filialen van Bibliotheek Twente dus zo goed. Van alle bibliotheken in de L-categorie, de op een na grootste bibliotheken wat betreft verspreidingsgebied, deed de Twentse bieb het het best. Helmie van den Brink: "Onze deelnemers behaalden de gemiddeld hoogste score. Met zijn ruim 250.000 punten haalde Abdul zelfs de hoogste score van alle deelnemers in Nederland!"
In de bijna 5 jaar dat het Oefenplein bestaat, zijn er al ruim duizend accounts aangemaakt. Van den Brink: "Wat niet wil zeggen dat al die mensen ook taal-, reken- of digitaal vaardiger zijn geworden. Mensen kunnen zich inschrijven, maar ze zitten nergens aan vast. Dat laagdrempelige maakt het juist zo aantrekkelijk. Sommigen haken na een bezoekje aan de bieb af, maar soms zie je later toch weer terugkomen."
Lees verder onder de afbeelding.
"Het mooist zijn natuurlijk de succesverhalen. Je ziet dat hun zelfvertrouwen een boost krijgt van deelname. Helemaal als ze na het afronden van een module een opleiding zijn gaan volgen of een baan hebben gekregen. Daar gaat het om: dat mensen zelfredzaam worden. Ze merken dat ze dingen leren, waarvan ze aanvankelijk dachten dat dat echt een brug te ver was. Of dat nu iemand is met een achtergrond in het speciaal onderwijs of een statushouder."
In Hengelo is het Oefenplein open op maandag en woensdag van 10.00 tot 17.00 uur en in Oldenzaal op donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Ook het filiaal in Goor heeft een Oefenplein.
In 2023, toen de Hengelose bieb nog niet samenwerkte met de bibliotheken in Oldenzaal en Hof van Twente, was er ook al eens goed nieuws. Van den Brink: "Toen wonnen we ook, maar destijds was dat nog als bieb in de M-categorie."
Bij de drukbezochte uitreiking maandag spraken ook wethouder Benno Brand en biebdirecteur Frederique Westra enkele woorden. Brand: "Het is zo belangrijk dat iedereen mee kan doen in de maatschappij. Daarom is het prachtig dat de bieb dit initiatief ondersteunt en voor de tweede keer beloond wordt met deze prijs."