Verkeer
Stuur appje
Zoek

Van Mesopotamië tot Beckum, Twentse Assyriërs vieren begin van jaar 6775: 'We zijn er nog'

Meer dan zevenhonderd gasten vierden vrijdagavond in Beckum samen Akitu, het Assyrische nieuwjaar. Het feest bestaat al duizenden jaren en markeert het begin van de lente en een nieuw jaar, volgens de Assyrische kalender. Nu begint het jaar 6775.

"Akitu Breekha!" Zo begroeten Assyriërs elkaar allemaal. Ofwel, gezegend Assyrisch nieuwjaar. De feestzaal in Beckum puilt uit, meer dan zevenhonderd gasten zitten aan lange tafels en genieten van een feestmaal, muziek en traditionele dans door een grote groep kinderen in traditionele kledij.

Te klein

"De zaal is eigenlijk al te klein", zegt organisator Aryo Ailo. "Ik had gehoopt op zeshonderd gasten, maar daar gingen we snel overheen. Er stonden zelfs nog honderd mensen op de wachtlijst. Maar meer kunnen we er hier nu niet kwijt. Misschien zoeken we volgend jaar nog wel een grotere locatie."

Lees verder onder de afbeelding.


Akitu Aryo
Organisator Aryo Ailo liet een traditionele poort nabouwen, het feest begint erachter
Beeld: RTV Oost

Voor de Assyriërs is dit het grootste feest van het jaar dat gezamenlijk gevierd wordt. "Het is geen religieus feest", benadrukt Aryo. "Het is vooral een moment om elkaar te ontmoeten en onze rijke geschiedenis en onze identiteit te vieren. We hebben geen eigen land, maar we hebben wel onze cultuur en beschaving, en daar zijn we trots op."

Oude beschaving

De Assyriërs behoren tot één van de oudste beschavingen ter wereld. Het volk heeft zijn oorsprong in het vroegere Mesopotamië, het gebied tussen de rivieren de Eufraat en de Tigris. De Assyriërs hebben geen eigen land meer, door de eeuwen heen zijn ze verspreid geraakt over delen van Irak, Syrië, Iran en Turkije, en uiteindelijk over de hele wereld.

icon_main_info_white_glyph

Geen vervanging

De meeste Assyriërs zijn lid van christelijke kerken, zoals de Syrisch-orthodoxe of Syrisch-katholieke kerk. Ze zijn trots op hun cultuur en de tradities rond Akitu, maar in het dagelijks leven volgen ze de westerse jaartelling: het is voor hen ook gewoon 2025 na Christus. Akitu wordt dus gevierd naast, en niet in plaats van, het westerse nieuwjaar.

In Nederland wonen ongeveer dertigduizend Assyriërs, van wie zo'n tienduizend in Overijssel. Het feest in Beckum is de enige plek in het land waar Akitu zo uitgebreid gevierd wordt. Het trekt dan ook bezoekers uit de wijde regio.

'Wij zijn er nog!'

Akitu is meer dan een folklore-avond voor oudere Assyriërs. Het feest is juist ook populair onder jongeren, die zich bewust zijn van hun historische wortels: "Het gaat erom dat wij onze identiteit niet verliezen", zegt de 19-jarige Yama. "Mensen denken wel eens, 'Assyriërs, bestaan die nog?' Ja, wij zijn er nog."

Lees verder onder de afbeelding.


Akitu Yama
De 19-jarige Yama wil de rijke Assyrische cultuur graag helpen bewaren
Beeld: RTV Oost

Dit feest betekent heel veel voor ons", vervolgt ze. "We staan voor onze vrijheid. We houden van elkaar, we hebben plezier met elkaar. Dit geeft ook hoop voor de nieuwe generaties."

Dit artikel is gepubliceerd in samenwerking met oost
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.