Het Volkspark in Enschede doet zijn naam eer aan deze Koningsdag. Duizenden kinderen, papa's, oma's en alles daar tussenin bezoeken er de kindermatjesmarkt onder een stralende zon. “We hebben de verkopers meteen uitgenodigd voor de barbecue.”
Bij de hoofdingang van het park staan wat kermisattracties en snacktenten, meer professionele verkoop is er niet. Langs de grindpaden liggen honderden meters aan matjes. Vandaag is het Volkspark van de kinderen, die er hun spulletjes proberen te slijten aan de families die voorbij struinen.
Jasmijn (7) heeft misschien wel de mooiste plek, aan het begin van de route. Ze werkte de hele vakantie aan de roze en rood-wit-blauwe armbandjes die ze verkoopt. Op oranje a4'tjes prijst ze haar koopwaar aan, geschreven in hanenpoten. “Ik heb al heel veel verkocht.”
Lees verder onder de afbeelding.
Ze toont een zak met tientallen euro’s. “Ik ga er een hele grote squishmallow van kopen.” Een wat? “Een squishmallow!” Het blijkt een type knuffel, zeer populair onder kinderen. Weer wat geleerd.
Lang niet alle bezoekers zijn uitgedost in de nationale kleur. Dany en zijn gezin wel. Zelfs de haren van zijn zoon zijn oranje boven. “We gaan altijd even op pad. De kinderen zijn in de draaimolen geweest, we eten en drinken wat.”
De kleedjesmarkt blijkt voor hen ook een broedplaats voor ontmoetingen. “We vonden een barbecueset. Hebben de verkopers meteen maar uitgenodigd om morgen bij ons te komen barbecueën”, lacht Dany.
Lees verder onder de afbeelding.
Voor het tweede jaar op rij wordt de kindermatjesmarkt in het Volkspark gehouden. Doordat Koningsdag op een zaterdag valt, is het Van Heekplein als gebruikelijke plek bezet door de warenmarkt.
Lieke en haar schoonzus Karien vinden dat geen probleem. “Hier is meer overzicht dan op het Van Heekplein, meer ruimte.” Ze lopen met hun kroost door het park. “We hebben nog meer kinderen bij ons. Die lopen hier gewoon lekker vrij rond. Het mooie weer helpt natuurlijk ook mee.”
Lees verder onder de afbeelding.
Alle dochters hebben een knuffel gescoord. Maar zijn ze nog naar iets specifieks op zoek? Vanaf de zijkant klinkt de stem van papa: “Zo min mogelijk zooi.” Duidelijk.
De zon brandt sommige verkopers in de nek, maar daar hebben Lex (11) en zijn vader geen last van. “We zijn goed voorbereid”, zegt vader Menno van onder hun parasol. In tegenstelling tot een aantal kopers, die in zijn beleving wel wat beter beslagen ten ijs hadden mogen komen. “Ze komen zonder contant geld. Naar een kleedjesmarkt.”
Lees verder onder de afbeelding.
Maar voor hem is ook dat geen probleem meer anno 2025. “Ik maak een tikkie in de bank-app. Dan komt er een QR-code die de mensen kunnen scannen.”
Maar ook zonder centen kun je iets leuks mee naar huis nemen, bewijzen zusjes Isabel (8) en Anne-Lotte (12). Tevreden laten ze een ketting en armband zien. “Terwijl we helemaal geen geld bij ons hebben.” Ze kregen de versieringen gratis van een matje waar alles zomaar wordt weggegeven. Broer Thijmen (9) kocht een mindf*ck-goochelset. “Ik wil Victor Mids achterna.”
Lees verder onder de afbeelding.
‘s Ochtends stonden ze zelf op de markt. Ze speelden gitaar en maakten foto’s maken van mensen. “Ik heb het meest verdiend”, zegt Isabel trots. Bij haar oor prijkt een oorbel in de vorm van een ieniemienie oranje tompouce. Thijmen heeft er meerdere op zijn t-shirt afgebeeld. “We hebben er alleen zelf nog geen gegeten”, zegt vader. Tussen de regels door hoor je wat hij eigenlijk zegt: dat wordt tijd.
Bekijk meer foto’s van de kindermatjesmarkt hieronder.