Het weer was mooi en de sfeer zat er goed in tijdens Koningsdag in Hengelo. Duizenden mensen bezochten de kleedjesmarkt, de diverse Hengelose verenigingen of deden een drankje bij de horeca. De tachtigste editie van de Oranjekermis staat dit jaar op een andere plek.
De straten vol mensen, er is veel muziek en de rook van de verschillende barbecuestands komt je tegemoet. De sfeer zat er zaterdagmiddag dan ook goed in. De dag begon rustiger dan normaal. In verband met de uitvaart van Paus Fransicus was er tot 12.00 uur geen muziek..
In de binnenstad waren veel verenigingen om zichzelf te tonen. Eén van die verenigingen is Scoutingvereniging St. Christoffel. “We zijn hier vooral om onszelf te laten zien en te vertellen over wie wij zijn”, zegt scoutingsleider en bestuurslid Bram Onrust. In de binnenstad staan enkele tientallen verenigingen.
Lees verder onder de afbeelding.
De prominente plek voor de Hengelose verenigingen is inmiddels een vast onderdeel van de festiviteiten. Met het doel om vooral ook potentiële nieuwe leden te werven. “We staan op een goede plek, pal langs de doorlopende route”, zegt Onrust. “De sfeer zit er goed in en het weer is ook nog eens mooi.”
De Oranjekermis staat dit jaar op een andere locatie dan normaal. Wegens de nog in aanbouw zijnde horecawand is de kermis nu op het opgeknapte De Wetplein. De voorjaarskermis werd in 1945 opgericht en bestaat in 2025 daarom tachtig jaar.
Natuurlijk mag de rommelmarkt niet ontbreken. Rondom het stadhuis hebben jong en oud hun tweedehandsspullen te koop staan. Eén van hen is Kim van der Ende, die samen met haar vierjarige bordercollie Ice op de kleedjesmarkt zit. Zij is eigenaar van handwerkboetiek Trendykim aan de Industriestraat. “Het is een feestdag, dus ik kan hier mooi zitten en het weer is ook goed.”
Ze zit met haar kleedje vlakbij één van de toegangen op het gebied. “Ik zit hier vanaf half 8, dus wat aan de late kant. Vanaf zes uur begonnen ze hier al.” Ondanks dat, gaat de verkoop best prima. Hond Ice krijgt veel aandacht van de bezoekers. “Hij vindt het hartstikke leuk al die mensen. Ice komt uit het asiel van Enschede en was verwaarloosd en mishandeld.” Nu gaat het goed met de hond. “Hij luistert goed en kan allerlei trucjes.”
Bij spellenwinkel De Dondersteen hielden ze, net als voorgaande jaren, een goede doelenactie. Tweedehandsspellen zijn ingezameld en worden tegen gereduceerd bedrag verkocht. De opbrengsten van deze verkoopactie gaan naar goede doelen zoals de voedselbank en de dierenambulance. “De spellen zijn gedoneerd vanuit onze klanten”, zegt winkelmedewerker Micha Wesuthof. Collega Mirthe Bijlsma vult aan: “Het is echt een community-ding. Iedereen helpt mee.”
De Hengelose Oranje Vereniging (HOV) kijkt terug op een mooie dag. “Het weer was fantastisch en doordat we het meer verspreid hadden door de binnenstad, was het een grotere opzet dan normaal”, zegt bestuurslid Tijs Jagers. “Bij de kleedjesmarkt moesten we extra ruimte creëren, omdat het allemaal niet meer paste. Wij willen natuurlijk geen ‘nee’ verkopen.”
Hoeveel bezoekers er uiteindelijk zijn geweest, weet Jagers niet. “Ik heb ze niet geteld, maar het waren er echt veel. Dit is het grootste evenement dat we hebben in Hengelo."